Benim Bagelim

Kimileri ilk Polonya’ da ortaya çıktı diyor, kimileri “e bu bizim simide benziyor kesin Türkler bulmuştur.” Diyor. Amerikalılar bagelin kendilerine ait olduğunu zannediyor.
Haşlanma şekli ile değişik, hamur ve mayalanma tarzı ile bizim simidi andıran, ana hamura çeşitli aşamalarda katılabilecek ekstralar ile yaratıcılığa yelken açan dışı sert içi yumuşacık bu harika halkalardan örnekler verelim, gerisini sizin yaratıcılığınıza bırakalım.

Temel Bagel Hamuru
4 su bardağı beyaz un
1,5 su bardağı su
1 yemek kaşığı kuru instant maya
2 yemek kaşığı şeker
1 yumurta beyazı
1 yemek kaşığı tuz
1 çay kaşığı bal
2,5 litre su (haşlamak için)

1,5 su bardağını suyu hafif ılıtın , instant mayayı suda eritin ve 5 dakika kadar mayayı köpürmeye bırakın. Unun yarısını, 1 kaşık şekeri, tuzu ve mayalı suyu bir kapta iyice karıştırın. Kalan unu da karışıma ekleyin ve mutfak tezgâhında hamuru en az 10 dakika yoğurun. Ekmekteki delikli gluten dokunun oluşması için ekmek unu kullanmak ve yoğurmak oldukça önemlidir. Elde ettiğiniz sert hamuru oda sıcaklığında üzeri kapalı olarak en az 1 saat kadar mayalanmaya bırakın. Bagel yapımında dikkat edeceğimiz ana noktalardan biride 3 kere yapılan mayalanma sürelerine uymaktır. İki katına çıkan bagel hamurundan avucunuzun ortası kadar toplar ayırın ve yağlı kâğıt serili tepside bunları 15 dakika kadar tekrar mayalanmaya bırakın. Hamur topçuklarının ortalarına elinizle delik delerek bagel şekli verin ve yağlı kâğıtta 15 dakika daha bekletin. Bu sürede 2,5 litre suya 1 yemek kaşığı şekeri ve balı ekleyerek kaynatın. Bagelleri çevirip her iki yanını da kaynayan suda az haşlayın ve yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine alın. Üzerindeki fazla suyu peçete yardımı ile alın ve bir fırça yardımı ile üzerlerine çırpılmış yumurta beyazı sürün. 180 derece fırında 20 ile 25 dakika kadar pişirdiğiniz bagelleri afiyetle yiyebilirsiniz.

Somonlu Bagel

Susamlı bagelinizi ortadan kesin ve alt parçaya önce krem peynir sürün ve üzerine füme somon parçalarını yerleştirin. Dereotu kapari çiçekleri turşusu ile süslediğiniz bagelinizi servis edebilirsiniz.

Be Sociable, Share!

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.