Binominal Adı ile Zingiber Officinale, hepimizin bildiği adı ile Zencefil ve Zencefil Birası Tarifi

İnce uzun gövdeli uzun yapraklı ve dallarının ucunda çiçekleri olan zencefilin yaygın olarak toprağın altındaki şekilsiz kök kısmı çiğ olarak, ya da kurutulup öğütülerek toz olarak kullanılır. İlk olarak Çin’in tropik bölgelerinde yetişmeye başlayan zencefil önce Hindistan’a sonra Asya’nın tamamına, Afrika’ya derken tüm dünyada kullanılmaya başlanmıştır.

Çok eski zamanlarda ishal, mide hastalıkların da ve eklem iltihapların da kullanılan zencefil, günümüzde kimi hastalık tedavilerinde başvurulan otların başında gelmekle beraber, birçok yemekte hatta kurabiyeden pastaya kadar varan değişik yiyeceklerde kullanılmaktadır. Ülkemizde yakın zamana kadar sadece kurtulmuş ve öğütülmüş olarak kullanılan zencefilin taze halinin de marketlerde yerini alması ile kullanım alanı genişlemiştir.

Genelde hasta olduğumuzda bal ile karıştırıp yediğimiz zencefili şimdi değişik tariflerde kullanacağız.

Zencefil Birası

İşte harika bir iştah açıcı ve rahatlatıcı. Soğuk olarak yemeklerden önce sunabileceğiniz zencefil birası değişik bir lezzet.

Avuç içi büyüklüğünde bir parça taze zencefil (150 gr kadar)
5 yemek kaşığı esmer şeker (yoksa beyaz da kullanılabilir.)
4 limon
1 litre maden suyu
Taze nane

Zencefilleri kabukları ile beraber derin bir kaba rendeleyin. Limonların kabuklarını, beyaz kısma gelmeden, aynı kabın içine rendeleyip kalan limonların suyunu sıkın. Karışıma şekeri katıp üzerini kapatarak 1 saat kadar dinlenmeye bırakın. Süzgece aldığınız karışımı tahta bir kaşık yardımı ile iyice ezerek suyunu çıkartın. Suyu ince bir çay süzgecinden geçirerek tortudan arındırın. Maden suyunu, bol

Be Sociable, Share!

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.