Marinara soslu makarna…

Bir yemek kitabı alırsanız içinde yemek tarifleri olduğunu bilirsiniz. O tarifler sizi çağrıştırdığı tatlarla doğru orantılı olarak etkiler. Ama heyecanlandırmaz. Heyecanın en temel nedeni şaşırmaktır çünkü. İçinde ne olduğunu bildiğiniz şeyler sizi şaşırtmaz. O sokaktan ikinci kez geçerken gördükleriniz şaşırtmaz. O kızı ilk gördüğünüzde içiniz mi titredi? Asla ikinci görüşünüzde aynı duyguyu hissetmezsiniz (aman aşık olmayın!). Murathan Mungan ne diyor Müslüm babanın sesinden: hayat tekrarları sever, aşk tesadüfleri. Tesadüf dediğimiz şey beklemeden başımıza gelenler değil midir? Sadece plansız programsız şeyler heyecanlandırır ve hayat o şeylerdir zaten.

Bir süredir okuduğum kitaplarda durup dururken karşıma yemek tarifleri çıkıyor. Şaşırıyorum. Bir cinayet romanın ortasında ya da anı kitabında ya da bir aşk romanında ya da serseri bir burjuvanın günlüğünde. Aniden bir yemek tarifi çıkıyor. Ve şiddetle o yemeği yemek istiyorum. Kitabın atmosferine girebilmek, kahramanlarla sanal düzeyde kurulan ilişkiyi reel düzeye taşımak, yazarın doğruluğunu ve zevkini sınamak istiyorum.

Şimdiden bu şekilde biriken 4 tarif oldu: Marinara soslu makarna, liquid coke, kaptanın teknesi ve Yahudi misafiri.

Bu sitede hem bu şekilde karşıma çıkan yemek tariflerini vermek hem de bu tariflerin geçtiği kitapları kısaca tanıtmak hoş olur diye düşündüm. İlk tarif yukarıda adını verdiğim 4 tariften bahsettiğim konsepte en uzak olanına, marinara soslu makarnaya ait. En uzak çünkü bu bir anı kitabı olsa da aslında alırken içinde yemek tarifleri olduğunu biliyordum. Ama bu şekilde yazılmış bir kitaba rastlamak şaşırtıcıydı zaten.

Bu tarif, “Mafyanın Mutfağından” adlı kitaptan. Kitabın yazarı Joseph Iannuzzi. Mesleği aşçılık. Ama mesleğini icra ettiği sektör biraz sancılı. Kendisi 10 yıl boyunca hata kabul etmeyen ve boğazlarına bir hayli düşkün İtalyan mafyasının ünlü babalarının aşçılığını yapmış, daha sonra taraf değiştirmiş ve FBI için muhbirlik yapmaya başlamış. Halen tanık koruma programı çerçevesinde korunuyor ve anılarını yazarak ve sevdikleri için yemekler yaparak yaşıyor.

Aşağıdaki tarif, yemekte deneysellikten hoşlanmayan ünlü baba Tommy Agro için, oldukça sinirli olduğu bir zamanda yapılmış bir klasik İtalyan sosu.

İnternette kısa bir araştırma yapınca sosun pek çok değişik biçimi karşınıza çıkıyor. Adı denizden ve denizcilerden geliyor. Sos ilk olarak eve dönen Napolili denizciler için yapılmış. Bence kitaptaki tarifin rastlayacağınız diğerlerinden en önemli farkı tavuk suyu kullanılması.

Tarife geçmeden önce pişirirken aşağıdaki tarife domates salçasını eklediğimi belirteyim. Sosun pişmesine yakın içine attığım bir kaşık domates salçası lezzeti pekiştirdi, sosun kıvamını getirdi. Yoksa sos değil çorba olacaktı sanki. Evet işte tarifimiz:

Marinara Soslu Makarna

2 diş sarımsak
¼ su bardağı (tercihen sızma) zeytin yağı
1 kutu (30 gr) soyulmuş, küçük doğranmış domates
½ çay kaşığı toz sarımsak
½ çay kaşığı toz hardal
½ çay kaşığı karabiber
2 yemek kaşığı kuru fesleğen
1 su bardağı tavuk suyu

Küçük bir tencereye koyduğunuz ince ince kıydığınız sarımsağı eriyinceye kadar (karartmadan ve yakmadan) zeytinyağında çevirin. Küçük küçük doğranmış domatesleri ekleyip karıştırın ve kısık ateşte 5 dakika pişirin. Kalan malzemeyi koyup, karıştırın ve kısık ateşte yaklaşık 25-30 dakika pişirmeye bırakın. En sevdiğiniz makarnanın üstüne dökerek servis yapın(Mafyanın Mutfağından sayfa 22, Joseph Iannuzzi.

Kanlı hikayelere ve koyu kıvamlı soslu yemeklere meraklı olanlar bu kitabı kaçırmasın:)

 

Be Sociable, Share!

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.