Tarhana Yapımı

Tarhana Tarifi
2 kilo domates
3 kilo kırmızı salçalık biber
1 kilo kuru soğan
2 su bardağı yoğurt
1 yemek kaşığı kekik
1 yemek kaşığı nane
8-9 dal doğranmış maydanoz
1 yemek kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı kuru ekmek mayası
(Tarhana otu isteğe kalmış)

Yıkadığınız domatesleri,  çekirdek ve saplarını ayırdığınız biberleri rondodan geçirin ve derin bir tencereye dökün. Soğanı da rondodan geçirerek (rendelemeyin ki çok su salmasın) tencereye alın ve kaynatmaya başlayın. (Dilerseniz tarhana otunu bu aşamada demet olarak koyup kekik ve naneyi eklemeden önce tencereden çıkarabilirsiniz.) Yaklaşık 45 dakika kaynayan karışıma son 15 dakikasında kekik, nane,  ince kıyılmış maydanozu ve tuzu da ekleyin. Ocağın altını kapatıp soğumaya bırakın (Bazı tariflerde karışım süzgeçten süzülerek mayalanır ancak ben öyle yapmıyorum, rahiyasını kaybetmemesi için suyu içinde bırakıyorum ki bu sadece biraz daha un ve az uzun kuruma süresi gerektirir.) Az ılıdıktan sonra kuru mayayı ve 1 su bardağı unu ekleyin ve karıştırın. Soğuduktan sonra yoğurdu ve ekmek hamurundan az daha cıvık bir hal alana kadar (ele yapışmalı) un ekleyin ve kabın üzerini nemli bir bez ile örtüp ekşimeye bırakın.

Ekşime ve mayalanma yaklaşık 3-4 gün sürer. Hamur mayalandıkça kabarır (yaklaşık 3-4 katına çıkıyor kabarınca, bunu dikkate alarak derin bir kaba koyun, ben konveksiyon fırının cam haznesini kullandım), kabaran hamuru günde 2-3 kez karıştırarak söndürün, sonra tekrar kabardığını göreceksiniz. Hamur çok sulu ise bu süreçte un eklenebilir.

Bekleme süresini sonunda hamuru parçalara ayırın ve (1) hafif unlanmış bir tepsiye dizip hava akımı olan ancak güneş almayan bir yere alın. Ticari tarhanaların hepsi çabuk olması için güneşte kurutulur ki besin değerini kaybetmeden tek kurutma şekli güneş almayan bir ortamdır. (Devrik bir cümle oldu gibi ama anladınız herhaldeJ) Parçaları ara ara ters düz edin ki kuruma hızlansın. Parçalar ele yapışmayan hale geldikçe boyutlarını her gün ufaltın. Tam kuruma yaklaşık 5-6 gün sürüyor. Süre sonunda iyice ufalanmış olan parçaları rondodan geçirin ve kavanozlayarak buzdolabında saklayın.

(1) 4 kişilik bir tarhana yemeği için bir tahta kaşık dolusu hamur yeterlidir. Dilerseniz bu aşamada kurutmadan hamurdan belirttiğim boyutta topçuklar hazırlayarak bunları buzdolabı poşetlerine koyabilir ve derin dondurucuda kış boyunca saklayabilirsiniz. Not: Bunları kullanırken Çorbayı yapmadan önce derin dondurucudan çorbayı yapacağınız tencereye alın ve üzerine suyu ekleyin. Tam çözülme işlemi olduktan sonra ateşi açık aksi taktirde tarhana topaklanır ve erimez.

Afiyet olsun

Be Sociable, Share!

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.