Temel muffin hamuru

Malzemeler
375 gr un

90 gr tereyağı (doğranmış)

220 gr pudra sekeri

2 tatli kasigi kabartma tozu

310 ml  buttermilk

1 adet yumurta (hafifçe çırpılmış)

Hazırlanışı 
Genel bilgiler:

– Muffin kaplari ancak yaridan bir az fazlasina kadar doldurulmalidir

– Kullanılacak tereyağı buzdolabından çıkmış ve sert olmalıdır.

– Muffin karışımları mümkün olan en az miktarda karıştırılmalıdır. Çatal bunun için uygun bir enstrümandır.

– Piştikleri kabarmalarından, renk deşistirmelerinden ve kalıp cidarından içe doğru büzülmeye başlamalarindan anlaşılır. Pişmiş muffin üzerine dokunulduğunda serttir. (kürdan ya da tahta veya metal sisle de kontrol edilebilir)

– Muffinler pişer pişmez kalıplarından çıkartılıp bir ızgara üzerinde soğutulmalıdır. Ancak içlerinde reçel ya da krema gibi dolgular içeriyorsa birkaç dakika beklenmelidir.

– Muffinler vakumlu torbalarda 3 aya kadar dondurulabilir

– Donuk muffinleri mikrodalga fırında çözmek için tek sıra halinde dizin, “defrost, medium low” ( % 30) ayarını kullanarak 1 muffin için 45 saniye, 2 muffin için 1 dakika, 4 muffin için 11/2 dakika süre tanıyınız. Çözünmüş muffinler dokunulduğunda sıcak olmamalıdır.
Unu bir kaseye eleyip yağı ilave edin ve ekmek kırıkları gibi bir görünüm alıncaya kadar parmak uçları ile ezin. Karışıma, şekeri, kabartma tozu, buttermilk ve yumurtayı ilave edin çok az karıştırın (Karışım homojen görünmeyecektir.) Karışımı kaşıkla önceden yağlanmış muffin kalıplarına yarıya kadar doldurun, orta sıcaklıktaki fırında yaklaşık 20 dakika pişirin. Piştikten sonra derhal tel ızgara üzerine çıkartin.

Be Sociable, Share!

    Leave a Reply

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.